Spolupráca
Protidrogová výchova
Koordinátor:
I. a II. stupeň: Mgr. Jana Fottová
Obsah práce
- oboznamovať žiakov so škodlivosťou užívania drog, ich závislosti,
- monitorovať fyzické a psychické zmeny v správaní žiakov,
- pocit dôvery vo vyučujúcich pestovať u žiakov problémového alebo málo podnetného prostredia,
- v preventívnych aktivitách spolupracovať s RZ, rodičmi, odborníkmi,
- v rámci odpútania pozornosti od návykových látok aktívne zapájať žiakov do mimoškolských aktivít i do vedomostných, športových a iných súťaží,
- udržiavať protidrogovú klímu v škole,
- prispievať k tvorbe a výchove osobnosti dospievajúceho človeka aj poukazovaním na dobré stránky jeho charakteru,
- tvoriť a udržiavať dobré medziľudské vzťahy v kolektíve detí,
- viesť žiakov k snahe byť prosociálny a empatický, rozvíjať úctu človeka k človeku, pomoc v núdzi, pomoc zodpovednosti,
- naučiť žiakov povedať nie negatívnym vplyvom okolia - k drogám, k šikane, k týraniu,
- pri práci pokračovať v dodržiavaní týchto základných princípov- úzko spolupracovať s rodičmi, využívať princípy etickosti vo vzťahoch s okolím, využívať princíp vedeckosti, princíp primeranosti k veku, princíp dôvery voči žiakom a dospelým,
- koordinovať prácu v týchto oblastiach na škole, spolupracovať so všetkými vyučujúcimi, hlavne predmetov OV, EV, NV, prírodovedy, chémie, prvouky, prírodopisu a triednymi učiteľmi.
V preventívno-výchovnej oblasti sústreďovať pozornosť na
- pôsobenie na žiakov na vyučovaní a triednických hodinách,
- pravidelné sledovanie výchovno-vyučovacích výsledkov, dochádzky, eliminovať negatívne prvky v zárodku,
- rozvíjanie záujmovej činnosti, zručností žiakov,
- pohovory s rodičmi o výsledkoch práce žiakov,
- spolupráca s odborníkmi v oblasti psychológie, zdravotníctva, polície (prednášky, besedy, semináre),
- kontakty na odborníkov v prípade potreby pre žiakov aj učiteľov (špecializované pracoviská),
- riešenie problémov týrania zverenej a blízkej osoby, šikanovanie, záškoláctvo, vandalizmus, drobných krádeží.Cigareta – klinec do rakvy
TABAK
Tabak sa pred objavením Ameriky v písomných dejinách vôbec nespomína. Domorodci v Karibskej oblasti ho prvýkrát ponúkli Kolumbovi.
Po 2. svetovej vojne boli cigarety platidlom od Paríža po Peking.
V našom storočí zažíva úplný rozkvet najmä v rozvojových krajinách a v bývalom východnom bloku.
Tabak je produkt z listov niektorých druhov rastlinného rodu tabak (Nicotiana), ktorá pochádza z Ameriky. Na výrobné účely sú vhodné iba dva druhy tabak virgínsky (Nicotiana tabbacum) a tabak sedliacky (Nicotiana rustica).
Obsahuje alkaloid nikotín. Pestuje sa hlavne k výrobe cigariet a cigár. Nikotín je vysoko návyková droga, ktorá sa legálne používa na celom svete. Prijíma sa fajčením sušených tabakových listov alebo ich šňupaním. V 10 kusoch cigariet sa nachádza v závislosti od ich kvality okolo 12 – 230 mg čistého nikotínu.
Má nepriaznivé účinky na srdcové cievy. V periférii spôsobuje vazokonstrikciu (zúženie ciev), čím je u fajčiarov zhoršené hojenie rán. Jeho spalné splodiny pri fajčení podporujú vznik rakoviny pľúc.
Mnohí ľudia začínajú fajčiť' v útlom veku, v čase, keď nedokážu ešte dostatočne pochopiť' hroziace nebezpečenstvo a neúprosne sa dostavujúce neskoršie následky z fajčenia tabaku, najmä jeho hlavnej zložky: nikotínu, kysličníka uhoľnatého, ale aj ďalších jedovatých, dráždivých a nádorotvorných látok. Vplyvom týchto látok sa riasinkový epitel prirodzene vyskytujúci sa v dýchacích cestách mení na dlaždicovitý (nachádzajúci sa na koži či v žalúdku). Zmiznutím riasiniek pľúca strácajú schopnosť brániť sa voči infekciám, čo vedie k chronickému zápalu priedušiek, sprevádzaného dusivým kašľom. Je to prvý krok k rakovine.
U fajčiarov sa rakovina pľúc sa vyskytuje 9 až 10krát častejšie ako u nefajčiarov, u silných fajčiarov je riziko až 20-násobné.
V súčasnosti pripisujeme fajčeniu v celosvetovom meradle asi 15% všetkých ochorení na rakovinu, čo predstavuje asi 1,1 milióna prípadov ročne.
Okrem rakoviny pľúc s fajčením súvisia i zhubné nádory ústnej dutiny, hltana, hrtana, pažeráka a horných partií žalúdka, ďalej zhubné nádory močového mechúra, obličiek, slinivky brušnej, hrubého čreva, konečníka a u žien krčka maternice. Na Slovensku tvoria zhubné nádory pľúc asi 25% všetkých ochorení a jednu tretinu úmrtí na všetky nádory u mužov ročne.
Absolútna väčšina ľudí, ktorí zomreli na infarkt alebo rakovinu pľúc boli fajčiari.
Okrem priameho vplyvu cigaretového dymu na fajčiara nesmieme však zabudnúť' ani na nepriame poškodzovanie nefajčiarov, ktorí sa zdržiavajú s fajčiarmi
v jednej miestnosti. Toto nebezpečenstvo sa zvyšuje najmä vtedy, ak ide o deti a mladistvých. V týchto prípadoch sa ukazujú fajčiari nielen ako sebeckí, slabí, ale aj ako bezohľadní ľudia.
Pasívnymi fajčiarmi sa stávate, ako náhle ste dlhodobejšie nútení zotrvať v uzatvorených priestoroch, v ktorých sa fajčí. Keď fajčiar aktívne vdychuje pri fajčení, tabak je spaľovaný pri vyššej teplote, dym z neho sa dostáva predovšetkým do jeho pľúc a dym, ktorý vydychuje je už zmiešaný so vzduchom. Výskumy dokázali, že v zadymených miestnostiach bez vetrania stúpa koncentrácia oxidu uhoľnatého nad povolenú hranicu pre pobyt ľudí!
S cigaretou v ruke sa chce zdať' mládež dospelejšia.
Mnohí si mylne myslia, že fajčením nadobudnú sebaistotu, zaženú únavu, spánok, alebo lepšie im bude pracovať' mozog. Fajčenie je však aj "osvedčený spôsob" na nadväzovanie priateľstva a zabíjanie času. Toto všetko má však - pravdu povediac - iba utíšiť' vlastné svedomie tých, ktorí sa takýmito výhovorkami ospravedlňujú sami pred sebou, brániac sa prijať' zdravé úvahy a závery o škodlivosti fajčenia. Spomenuté výhovorky však neobstoja. Najmä preto nie, lebo preklenúť citové vzrušenia, spoločenské zábrany je možné aj bez cigariet a to primeraným, kultúrnejším a zdraviu neškodiacim spôsobom.
Ak si uvedomíme, že ročná spotreba cigariet sa neustále zvyšuje aj, u nás, zdá sa nám, že informácie o nebezpečenstvách ohrozujúcich zdravie pri fajčení sa ešte nedostali ku každému. Nakoniec o tom svedčia aj štatistiky z celého sveta.
Prečo ľudia fajčia?
82 percent mladých ľudí fajčí preto, lebo im to pomáha upokojiť sa, 12 percent preto, lebo aj ich kamoši fajčia a 6- percentný zvyšok preto, lebo chcú schudnúť.
Požierač peňazí:
Vieš koľko peňazí minie človek za rok na cigarety? Povedzme že vyfajčí denne tri cigarety denne. Tak to by sa divili, čo všetko by mohli mať, keby si tento zlozvyk odpustili:
- 1 super značkové nohavice
- 2 nové diskmeny
- 3 super tričká
- 6 lístkov na koncert
- celoročné predplatné časopisu
- 8 hudobných cédečiek
- 20 kníh
- 1500 jabĺk
Keby si toto prečítalo viac fajčiacich teanegerov rozhodne by si vybrali tieto veci miesto troch cigariet denne.
Šikanovanie
Čo je to šikanovanie?
- Šikanovanie je akékoľvek správanie, ktorého zámerom je ublížiť, ohroziť alebo zastrašovať iného človeka, prípadne skupinu ľudí.
- Zahŕňa fyzický útok: napríklad bitie alebo poškodzovanie vecí druhého človeka, ale i útok slovný: od nadávok a ponižovania, až po ohováranie.
- Šikanovanie môže byť i nepriame – šikanujúci sa napríklad chová tak, ako by druhý človek neexistoval…
- Šikanovanie je veľmi nebezpečné. Jeho následky na duševnom a telesnom zdraví môžu byť vážne, ba i celoživotné.
Šikanovanie je to, keď jedno alebo viac detí úmyselne, väčšinou opakovane ubližuje druhým. Znamená to, že ti niekto, komu sa nemôžeš ubrániť, robí, čo ti je nepríjemné, čo ťa ponižuje, alebo to jednoducho bolí.
Šikanovanie je aj to:
- keď ťa spolužiaci opakovane urážlivo prezývajú, posmievajú sa ti
- keď sa ti vysmievajú za to, ako sa obliekaš, z akej rodiny pochádzaš, za to, že sa dobre učíš, že poslúchaš učiteľov
- keď ťa spolužiak núti urobiť nejakú vec a vyhráža sa ti, že ak to neurobíš, počarbe ti zošit, vysype ti veci z tašky
- keď ťa nútia odísť z vyučovania
- keď ti spolužiak berie desiatu, peniaze alebo osobné veci
- keď ti spolužiaci robia veci, ktoré sú ti nepríjemné (napr. nadávajú ti, strkajú do teba, schovávajú ti veci)
Často sa hovorí, že takéto správanie je v poriadku, že sa to môže, že to tak má byť.
To nie je pravda!
Nikomu, ani tebe, nesmie nikto ubližovať, trápiť ťa, sužovať.
Podobné problémy má mnoho detí. Mali ich aj mnohí známi ľudia. V detstve bol šikanovaný napr. herec Tom Cruise, spevák Phil Collins a mnohí ďalší. Každý z nich sa týchto problémov po čase zbavil a nezabránilo im to dosiahnuť úspech v ďalšom živote.
Pamätaj si:
- Nie je správne schvaľovať agresívne správanie svojich spolužiakov.
- Nie je správne odsudzovať niekoho, kto je iný, možno menej sympatický, slabší, má iné názory a záujmy, má nejaký fyzický hendikep.
- Nie je správne mlčať, keď cítiš nespravodlivosť, nečestnosť, ponižovanie druhých.
- Nie je správne nechať sa ovplyvniť alebo presvedčiť šikanujúcim, aby si mlčal.
- Nie je správne nečinne sa prizerať, alebo byť ľahostajný, keď sa staneš svedkom šikanovania. Hovorí sa o "žalovaní" ako keby to bolo niečo nemiestne a nedôstojné. Keď niekto ohlási šikanovanie, vôbec to neznamená, že je slaboch. Naopak, dokazuje to, že sa nebojí a že má dosť sebavedomia, aby sa šikanovať nenechal.
Viete odlíšiť nevinné detské prekáračky od šikanovania?
Šikanovanie je úmyselné, bezdôvodné ubližovanie jedného alebo viacerých žiakov inému slabšiemu spolužiakovi, ktorý sa nemôže alebo nevie brániť. Z definície vidíme, že šikanujúce dieťa má úmysel ublížiť slabšiemu a nemá k tomu žiadny dôvod – nejde o ochranu kamaráta, vlastnej cti alebo majetku. Jeho snahou je ponížiť iného a dokázať tak sebe aj iným osobnú prevahu.Ako sa správajú šikanovatelia?
· slovná agresivita: šikanujúce dieťa inému nadáva, posmieva sa, uráža ho, vyhráža sa, vysmieva sa, nevhodne vtipkuje a zosmiešňuje žiaka, ktorého si vyhliadlo ako obeť svojho šikanovania;
- fyzická agresivita: zahrňuje strkanie, facky, kopance, bitie slabšieho alebo navádzanie iných na bitku, vyhrážanie sa nožom, palicou, škrtenie slabšieho, ťahanie za vlasy, pichanie kružidlom či ceruzkou;
- poškodzovanie alebo skrývanie vecí iného dieťaťa- spája sa s trhaním, ničením pomôcok, hračiek či oblečenia, počarbaním zošita, učebnice, úloh, privlastňovaním si toho, čo dieťaťu nepatrí, alebo aj s kradnutím;
- psychické manipulovanie a týranie- agresor dáva svojej obeti nezmyselné príkazy, napr. napodobňovať zvieratá, donucuje ho, aby mu slúžil, dával proti svojej vôli odpisovať úlohy, nosil mu veci- desiatu, cigarety, peniaze, hračky, šminky...
Kto býva najčastejšie šikanovaný?
- deti citlivé, tiché, utiahnuté, nepriebojné, slabšie, pomalšie;
- deti, ktoré sa niečím odlišujú od ostatných – farbou pleti, názormi, vierou, rečou, nejakou telesnou odlišnosťou /menšie, tučnejšie, krívajúce, s okuliarmi, chorľavé,.../;
- deti, ktoré sa dobre učia, ochotne pomáhajú, sú usilovné a svedomité.
Podľa čoho môžete rozoznať, že je dieťa šikanované?
Šikanované deti často nevedia rodičom, učiteľom ani iným dospelým povedať o tom, že sú šikanované, ale svojim zmeneným správaním skryto volajú o pomoc:- počas prestávok bývajú samy a nemajú kamarátov;
- trávia prestávky v blízkosti učiteľa, neďaleko dverí do triedy;
- pôsobia smutne, neisto, ustrašene alebo plačlivo;
- často mávajú rozhádzané, špinavé, neusporiadané veci v taške aj na lavici;
- pod rôznymi výhovorkami sa vyhýbajú škole – zvyšuje sa počet ich ospravedlnených, a postupne aj neospravedlnených vymeškaných hodín v škole alebo v záujmovom krúžku.
Šikanované dieťa poznáte aj podľa toho, že:
- spolužiaci ho prehliadajú, odmietajú, nechcú vedľa neho sedieť ani sa s ním hrať či zobrať ho do družstva pri súťažiach alebo počas telesnej výchovy;
- začne „strácať“ pomôcky, peniaze, hračky;
- „nechutí“ mu desiata a rozdáva ju spolužiakom;
- nechodí na WC cez prestávky, ale pýta sa počas vyučovacej hodiny;
- vyhľadáva „bezpečnú“ cestu domov – pripája sa k nejakým dospelým, vyčkáva, kým všetci spolužiaci neodídu, dožaduje sa odprevádzania, hoci už chodilo samo domov, aj krátku cestu absolvuje radšej autobusom.
Formy šikanovania:
- fyzická agresia– spôsobovanie bolestí a zranení s použitím rôznych pomôcok,
- verbálne útoky– nadávanie, prezývanie,
- spôsobovanie materiálnych škôd– branie peňazí, vecí, poškodzovanie vecí, odevov,
- sociálna manipulácia– izolácia, vylučovanie zo skupiny,
- znervózňovanie a ohrozovanie,
- vynucovanie si služieb, vykorisťovanie.
Charta proti šikanovaniu
1. Nebudeme tolerovať šikanovanie.
2. Budeme sa šikanovaním vážne zaoberať.
3. Keď budeme oznamovať šikanovanie, učitelia si nás pozorne vypočujú.
4. Máme právo na to, aby sme cestovali do školy a zo školy bez toho, aby sme boli šikanovaní.
5. Nebudeme ostatných umlčovať alebo ponižovať.
6. Nebudeme ostatných posudzovať iba podľa ich vzhľadu.
7. Budeme uznávať ostatných bez ohľadu na rasu, náboženstvo, kultúru alebo postihnutia.
8. Sme škola, ktorá sa nebojí hovoriť. Šikanovanie je príliš vážna vec na to, aby sme ho neoznámili.