Účasť na festivale vedy a umenia STARMUS
Žiaci 8.ročníka - Barbara Bérešová, Dália Sztanková, Kayla Mysiv, Filip Husár a Roland Novotný - sa zapojili do PBL výzvy "Spoločne meníme svet", ktorej cieľom bolo rozvíjať schopnosti žiakov a žiačok riešiť reálne problémy cez projektové vzdelávanie.
Žiaci vypracovali projekt na zadanie "Ako maximalizovať pozitívny a minimalizovať negatívny dopad našej školy na naše lokálne životné prostredie".
Náš tím "We are Groot" spracoval tému recyklácie kávomatových pohárov a kávovarového gruntu zo školských kávovarov. Kládli dôraz aj na šírenie osvety ohľadom ničenia pralesov v dôsledku neekologického pestovania kávovníkov vo svete a upozornili na konšpirácie spojené s logom "žabky", ktorá je v skutočnosti označuje "spravodlivý/férový obchod" a ekologické pestovanie kávovníkov.
So svojou témou "Káva naša každodenná" sa žiaci dostali do finále súťaže a mali možnosť svoju prácu odprezentovať na Starmus Campe, kde sa konali aj výstavy a workshopy technologických firiem a univerzít (SAV, STU, ESET, Jane Goodall Inštitúte, MUNI, UK..).
Následne mali možnosť sa zúčastniť podujatia "Starmus4Schools", kde stretli astrofyzika a spoluzakladateľa festivalu STARMUS Garika Isreaeliana, primatologičku, antropologičku a veľvyslankyňu OSN za mier Jane Goodall, riaditeľa ESETu, lídra a vizionára v oblasti IT Richarda Marka, astronauta a dvojnásobného veliteľa Medzinárodnej vesmírnej stanice Chrisa Hadfielda, ktorý s Orchestrom slovenskej filharmónie zahral aj známu pesničku Davida Boweho "Space Oddity", ku ktorému nahral v r. 2013 videoklip na ISS.
Festivalu STARMUS sa zúčastnilo aj 9 držiteľov Nobelovej ceny, Sir Brian May, The Offspring a veľa ďalších.
Tím "We are Groot" má za sebou náročné obdobie prípravy, veľa práce a štúdia. Prezentáciu zvládli výborne a sme na nich veľmi pyšní. Veríme, že získané skúsenosti a zážitky sú nezabudnuteľné a budú ich posúvať správnym smerom v ich ďalšom štúdiu.
Blahoželáme!
p.uč. Krajníková a p.uč. Čižmárová