Programovanie Bee-Bot včeličky na medzinárodný deň včiel
„O 15 rokov sa budeme učiť programovať, ako sa teraz učíme čítať, či písať.... a budeme sa pýtať, prečo sme tým nezačali skôr“ Mark Zuckerberg
Toto sú slová zakladateľa platformy Facebook z roku 2013.
Žijeme na prahu 4. priemyselnej revolúcii a už nie je tajomstvom, že roboti, či umelá inteligencia môžu alternatívne nahradiť mnoho bežných pracovných miest v blízkej budúcnosti. Preto je dôležité, aby dnešná mladá generácia bola pripravená pre potreby trhu práce a ovládala programovanie.
Na našej škole sa na druhom stupni žiaci stretávajú s programovaním v rámci hodín informatiky. Niektorí si dokonca v rámci záujmového krúžku poskladali vlastného robota z lega, ktorého si následne naprogramovali na zdolanie rôznych prekážok. Počas pandémie sa terajšia 7.A trieda zapojila aj do medzinárodného projektu Hour of Code (aktivity si môžete vyskúšať na tomto linku: https://code.org//learn).
Na medzinárodný deň včiel sme však mysleli aj na tých najmenších. V rámci projektového dňa sa žiaci 1.B triedy pod vedením p.učiteľky Renáty Mičudovej najprv dozvedeli veľa užitočných informácií o včelách, o ich dôležitej úlohe v prírode a o tom ako ich chrániť. Následne sa oboznámili s robotickou včielkou Bee-Bot.
Bee-Bot je veľmi milý robot, ktorý sa dá pomocou jednoduchých tlačidiel priamo naprogramovať. Žiaci sa veľmi rýchlo naučili ovládať robotickú včielku, aby sa tá dostala presne na kvietok podľa zadania. Pomáhali si pritom papierovými šípkami (ktoré slúžili ako zápis programu), dráhu si vyznačili pomocou lego kociek, z ktorých dokonca postavili aj včelí úľ. Žiaci pri tejto aktivite riešili STEM úlohy (rozširovali si vedomosti nielen z programovania, ale aj z prírodovedy a matematiky), pracovali v skupinkách, úlohy riešili hravou formou.
Sme veľmi radi, že naši prváčikovia sa počas tohto školského roku naučili nielen čítať, písať a počítať, ale získali už aj základné vedomosti z oblasti programovania. Postupne tak rozvíjajú základné kompetencie a zručnosti, ktoré budú pre nich v dospelosti nevyhnutné.